HTML

Modern és szép ablak

A nyílászáró termékek gyorsan fejlődnek napjainkban. Milyen lehetőségek nyújtanak ma az ablakok? Ezt a témát járjuk körül.

Friss topikok

Linkblog

Fa ablakok

2011.10.02. 08:28 modernablak

A fa ablak a klasszikus. Nagyon régóta fa ablakokat használ az emberiség.
Nem véletlen, hogy még ma is készülnek fa ablakok.

De mi különbözteti meg a szép és modern fa ablakokat?

Nézzünk néhány alap dolgot a fa ablakokról.

1, Alapanyag:

Az egyik legfontosabb dolog a fa ablakoknál a felhasznált alapanyag. Itt az alapanyag típusa mellett a minőségéről is szó van.
Az alapanyag típusának legfontosabb ismérve, hogy mennyire kemény fáról van szó.
A kemény fa alapanyagok drágábbak, cserébe viszont tartósabbak, mint a puhább fából készült ablakok.
A leggyakrabban használt ablak alapanyagok a fenyő félék(luc, borovi, vörösfenyő), a tölgy, és a trópusi fák (pl. meranti). Ezek közül a vörösfenyő, tölgy és a trópusi fák képviselik a legmagasabb minőséget, ezek a legjobb alapanyagok fa nyílászárók készítéséhez.

Természetesen a minőséget más is befolyásolja, például a fa kártevő mentessége. Ha a fát megtámadták a kártevők, nagymértékben romlik az anyag minősége.

Felmerülnek ezek mellett környezetvédelmi szempontok is. Például honnan származik a fa? Milyen messziről szállítják? Hogyan történik a fák termesztése? Trópusi fák esetén különösen kérdéses honnan származnak. Nagy a valószínűsége, hogy őserdőkből, ezáltal nem fenntartható termelésből.

2, Felületkezelés:

A fa ablak tartósságát nagy mértékben meghatározza a felületkezelés.
A legismertebb felületkezelési módszer hazánkban a lazúrozás. Ennek minősége függ a felhasznált lazúrtól és a rétegek számától. De tudni kell, hogy bármilyen jó minőségű is a lazúrozás, a felület nem bírja hosszútávon az időjárás viszontagságait, így néhány év után biztosan javításra fog szorulni. Ami fontos ebben az esetben, hogy javítás után biztosan nem lesz olyan szép az ablak, mint eredetileg volt.

A másik elterjedt felületkezelési módszer az olajozás. Ilyenkor beolajozzák a fát, ami szintén tartósítja a felületét. Ebben az esetben a fát évente kezelni kell, de ez csupán annyit jelent, hogy átkenjünk fa ápoló olajjal. Így az ablak megőrzi minőségét hosszú távon is. Tudni kell viszont, hogy a fa felülete némileg fakul (szürkül) az évek alatt. Ez a változás nem jelentős, de mindenképpen bekövetkezik. Érdekes módon a hazai szokásokkal ellentétesen Nyugat-Európában már az olajozott felületek a kedveltebbek, sőt a magas minőségű nyílászárók esetén már szinte csak ezt használják. (Más kérdés, hogy Nyugat-Európában egyre kevésbé használnak fa nyílászárókat, inkább a fa-alu a kedveltebb).

A régi hagyományos festett ablakok már nincsenek jelen az új ablakok körében. Ennek oka nagyon egyszerű. A festett ablakoknál nem érvényesül a fa ablakok esztétikája és ezek az ablakok könnyen helyettesíthetők más alapanyagú nyílászárókkal, tipikusan műanyag ablakokkal. A másik alternatíva a fa-alu ablak, melyekről külön írok később.

3, Hőszigetelés:

A hőszigetelés legfontosabb meghatározója az ablak vastagsága. Hazánkban legelterjedtebb a 68mm-es vastagságú fa ablak. De gyakran használt már a 78 és 90mm körüli vastagság is. Természetesen minél vastagabb a fa, annál jobb a hőszigetelés. A másik fontos tényező a hőszigetelésben az üveg. Ez azonban minden ablak típusnál lényegében ugyanaz, ezért ezzel is külön foglalkozunk.


 

Szólj hozzá!

Címkék: fa ablak alapanyag nyílászáró típusok

A bejegyzés trackback címe:

https://modernablak.blog.hu/api/trackback/id/tr563056541

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása